Įrankiai

Įrankių vieta

*  Kiekvienoje stovykloje savo pastovyklėje nuspręsk bendrą darbo įrankių vietą, kurioje padedami visi pastovyklės įrankiai. Vieta turi būti sausa, kad nesigadintų peilių, kirvių bei pjūklų ašmenys;

*  Kai nusprendžiate bendrą įrankių vietą savo pastovyklėje, neužmirškite po atliktų darbų juos ten ir palikti, o jeigu randate įrankį, kuris mėtosi ant žemės, jį būtinai pakelkite ir padėkite į tam paskirtą vietą.

Peilis

Universalus pjaunamas vienašmenis įrankis ir ginklas. Peilis susideda iš trumpos rankenos ir geležtės. Geležtė paprastai plieninė. Rankena medinė, metalinė, plastikinė.

Peiliais lupama gyvulių ir žvėrių oda, išdarinėjama skerdiena, drožiamas medis. Specialūs peiliai medžioklėje naudojami pribaigti žvėrims. Koviniai peiliai yra kareivių ekipuotės dalis.

Naudodamas peilį:

 1. Drožk nuo savęs, ne į save, kad nesusižeistum.
 2. Niekuomet nenaudok peilio kriaunų (priešinga peilio pusė ašmenų atžvilgiu) plaktuko vietoje ir nesistenk perpjauti lazdos, plakdamas peilį kirviu, plaktuku ar akmeniu.
 3. Nekišk peilio į ugnį ar verdantį vandenį – atšips.
 4. Laikyk ašmenis švariai, prieš pjaudamas maistą kruopščiai nuvalyk.
 5. Nenaudok ašmenų atsuktuvo vietoje ir nebandyk ašmenimis ką nors atidaryti, peilis gali prasprūsti ir stipriai sužaloti. Tam yra atidarytuvai.
 6. Nenešiok atlenkto arba be makšties peilio rankoje, kadangi gali sužeisti kitą netyčia suklupdamas, paslysdamas ir pan.
 7. Peili paduok rankenėlė į žmogų.
 8. Nepalik peilio padėto ant žemės – gali kas nors užlipti ir nelaikyk jo drėgnoje vietoje – surūdys.
 9. Išmok peilį galąsti teisingu būdu. Pagalandęs nepamiršk nušveisti ašmenų, nes likusios mikroskopinės dalelės užsilenkia ir peilis vėl greitai atšimpa.

Peilio galandimas

Peilį galąsti reikia iš abiejų pusių, tačiau vieną pusę užgaląsti daugiau, o kitą mažiau, tačiau kaip žinoti kurią daugiau, kurią mažiau? Paimk peilį ir atsargiai perbrauk nykščio pagalvėle per ašmenis iš vienos pusės ir kitos, ta pusė kuri yra aštresnė tą galąsk daugiau, o kuri mažiau aštri tai ir galąsti mažiau, kadangi jeigu abi puses pagaląsi po tiek pat, rezultatas bus toks koks prieš galandimą.

 

 

Kirvis

Naudodamas kirvį:

 1. Niekad nekapok tokiu būdu, kad kirvis, praslydęs, tave sužeistų.
 2. Niekad nesmulkink malkų ant kieto daikto pvz.: akmens, kirvis labai stipriai atšips ir jį užgaląsti, kad būtų vėl aštrus bus nepaprastai sunku.
 3. Niekada nei šakaliukų nei stambių malkų nekapok pasidėjęs ant žemės ir išvis jokių būdu nekapok kirviu žemės, atšips ašmenys.
 4. Keliaudamas laikyk kirvį įdėtą makštyje. Laikyk už rankenos arti ašmens, nusukęs ašmenis nuo savęs žemyn.
 1. Kirvis kitam perduodamas kotu aukštyn laikant už koto galo.

Dėl savo dydžio ir naudojimo būdo kirvis yra vienas pavojingiausių ir tuo pačiu naudingiausių įrankių, dirbant su medžiu.

Kirvis turi būti pagaląstas, nekrentantis nuo koto. Dirbant su kirviu negalima avėti šlepečių, sandalų ar kitos atviros avalynės – visada privaloma mūvėti tik uždarus, tvirtus batus. Batai ne visuomet apsaugos kojas nuo kirvio ašmenų, tačiau sumažins tikimybę stipriai susižaloti.

Naudojantis kirviu reikia tinkamai pasirinkti vietą, kuri būtų atvira ir saugiu atstumu nuo kitų stovyklautojų. Genėjant šakas, atsistokite patogiai dešinėje pusėje priešingai šakų augimo pusei. Kirskite kuo arčiau kamieno iš apatinės šakos pusės. Laikykitės tokiu kampu nuo medžio, kad praslydęs kirvis nepataikytų jums patiems. Kapojant malkas, pirmiausiai susiraskite platų kelmą, ant kurio galėtumėte dėti malkas.

Pjūklas

Pjūklo ašmenys yra adatos aštrumo. Su pjūklu reikia didelio atsargumo. Be to, pjūklo metalas daug plonesnis ir minkštesnis nei peilio, tad pjūklus reikia prižiūrėti ir saugoti net labiau nei savo peiliukus. Geriausia yra turėti dėklą pjūklui, o jei jo neturite, tai turėkite saugią vietą, apsaugotą nuo lietaus, laikyti pjūklui. Pjūklas nėra labai patogus įrankis, kurį galėtume visuomet įsimesti į kuprinę, einant į žygį. Pjūklus galima neštis kuprinėse, bet tokiu atveju, ašmenis reikia apsaugoti, kad neprapjautų daiktų kuprinėje ar net pačios kuprinės. Galima ašmenis apsukti daug sluoksnių laikraščio ir galiausiai viską apvynioti lipnia juosta.

Kastuvas

Kastuvas labai skiriasi nuo kirvio ir net nuo pjūklo tik dėl to, kad kastuvas yra paprastesnis įrankis ir nereikia daug priežiūros bei naudojimo taisyklių.

Įrankis skirtas gruntui ir kitoms medžiagoms kasti.

 

Virvė

Virvė yra dar vienas skauto draugas dėl to, kad jos pagalba skautai daro visokiausius pionerijos statinius.

Virvių panaudojimas labai platus. Jos visų pirma naudojamos keliant, tempiant, kabinant įvairius daiktus, taip pat surišimui, pririšimui

 1. Virvė turi būti sausoje vietoje (kad nesuirtu)
 2. Virvė turi būti suvyniota(tam, kad paskui nereikėtu su ja žaisti jeigu reikėtų greitu atveju ją atvynioti)
 3. Virvė turi būti švari.
 4. Virvę reikia taupyti (nes skautas taupus).

Plaktukas

įrankis skirtas smūgiuoti į tam tikrą objektą. Dažniausiai naudojami kalti vinims, sujungti atskiroms dalims, skaldymui. Priklausomai nuo to kam skirti, plaktukai gali būti įvairių dydžių ir formos bei pagaminti iš skirtingų medžiagų. Pagrindinės dalys yra vientisos masės galva ir kotas, svorio centras – galvutėje.

 

 1. Niekada plaktuko rankenos nenaudoti kaip laužtuvo, nes lūžęs kotas gali sužeisti. Lūžusio koto negalima remontuoti, o būtina pakeisti;
 2. Reikia užtikrinti, kad kotas tinka galvai, nes nuo koto nusmukusi plaktuko galva gali rimtai sužeisti ne tik dirbantį, bet ir šalia esantį;
 3. Niekada negalima metaliniu plaktuku kalti grūdintojo plieno, nes atitrūkusios metalo dalelės gali sužeisti akis ar sugadinti gaminį.
 4. Naudojant metalinį plaktuką, visada būtina užsidėti akinius; – Visada reikia įsitikinti, ar plaktukas mechaniškai nepažeis medžiagos, su kuria dirbama.
 5. Turi būti pakeista sutrūkusi rankena;
 6. Medinę rankeną reikia periodiškai tepti sėmenų aliejumi, kad ji neišdžiūtų ir nesusitrauktų; – Jeigu plaktuko ilgesniam laikui numatoma nenaudoti, jį reikia sutepti;

Pažeistas keičiamas kalamąsias plaktukų dalis reikia pakeisti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *